Sambata, la ora 13:00, la Digi Animal Club, vom sta de vorba cu Florin Cristuinea, pasionat de porumbeii voiajori de peste 10 ani.
Florin Cristuinea – crescator porumbei voiajori:
Fiecare porumbel are un inel genealogic, este echivalentul cartii de identitate. Este o serie unica, un numar de inregistrare. Pe celalalt picior este un cip cu ajutorul caruia se inregistreaza ora, minutul si secunda sosirii porumbelului acasa. Iar in functie de timpul zburat si distanta parcursa se calculeaza viteza.
La distante scurte, un porumbel voiajor poate zbura si cu 120 km/ora, iar la distante lungi, undeva la 50-60 km/ora. De obicei, performantele cele mai bune se obtin la porumbeii de 2-5 ani, dar ei pot zbura pana la 5 ani.
FOTO: arhiva personala FLORIN CRISTUINEA
Florin Cristuinea – crescator porumbei voiajori:
Am avut singurul porumbel din Romania cu 3 etape de peste 1600 km.
Daca sunteti curiosi sa aflati cum poate un porumbel voiajor sa vina acasa de la o distanta de 1600 km, urmariti sambata, la ora 13:00, Digi Animal Club!
- Te-ar putea interesa si:
- Viața cu Malinois la un alt nivel: ”Te bucuri de un apus de soare sau te plimbi în picioarele goale când roua încă e pe iarbă”
- Despre fotografia wildlife: ”Poate fi un drum cu sens unic. E un drog”
- ”Au apărut în baletul Lacul Lebedelor. Zece ani de zile au fost pe scena Operei Române din București”