Descarcă aplicația DIGI TV
Momentul când o femeie încearcă să mângâie un tigru la Grădina Zoologică din Bridgeton/ Foto: Facebook

Momentul când o femeie încearcă să mângâie un tigru la Grădina Zoologică din Bridgeton. Aproape a fost sfâșiată de animal

Momentul când o femeie încearcă să mângâie un tigru la Grădina Zoologică din Bridgeton/ Foto: Facebook

O femeie este căutată de autorități după ce a sărit un gard și a încercat să atingă un tigru bengalez de peste 220 de kilograme, la Grădina Zoologică Cohanzick din Bridgeton, New Jersey. Imaginile surprinse pe camerele de supraveghere arată momentul când a fost al un pas să fie mușcată de animalul feroce.

Femeia, a cărei identitate nu a fost încă dezvăluită, s-a cățărat peste un gard de lemn care separă vizitatorii de incinta tigrilor. Într-un videoclip distribuit de poliție și preluat de News 12 New Jersey, se poate observa cum aceasta încearcă să ademenească tigrul, întinzând mâna prin gardul de sârmă. Tigrul a reacționat imediat, încercând să-și prindă prada, însă femeia s-a retras rapid, evitând la limită un atac.

Citește și: Momentul când un tigru atacă un porc mistreț în India, surprins de un fotograf. Imaginile sunt greu de urmărit

Postarea pe Facebook a Departamentului de Poliție din Bridgeton include și o fotografie a unui semn de avertizare amplasat lângă incinta tigrilor, care specifică clar: „Nu vă cățărați peste gard. Trecerea peste orice gard al grădinii zoologice este împotriva ordonanței orașului 247-C”. Poliția a reiterat acest avertisment, subliniind că încălcarea regulilor poate duce la restricționarea accesului la grădina zoologică sau chiar la interzicerea definitivă.

Semn de avertizare amplasat lângă incinta tigrilor/ Foto: Facebook

Semn de avertizare amplasat lângă incinta tigrilor/ Foto: Facebook

John Medica, Director de Recreere și Afaceri Publice pentru City of Bridgeton, a declarat pentru revista People că siguranța vizitatorilor și îngrijirea animalelor sunt priorități majore pentru grădina zoologică: „Orice comportament al vizitatorilor care plasează animalele, personalul și membrii publicului într-o situație potențial periculoasă este inacceptabil și va fi abordat în consecință.”

Citește și: Scandal în China, după ce un circ a lăsat copiii să călărească un tigru legat și sedat. Ce taxă percepeau pentru acest „divertisment”

Grădina Zoologică Cohanzick găzduiește doi tigri bengalezi, donați în 2017 de o grădină zoologică din Carolina de Nord. Tigrul implicat în incident, considerat al doilea ca mărime după tigrul siberian, este cunoscut pentru dimensiunea și puterea sa.

Te-ar putea interesa si:
Ce a pățit un raton care a intrat din greșeală într-un magazin de băuturi alcoolice. L-au găsit leșinat în baie
Un adolescent care visa să îmblânzească lei a fost sfâşiat mortal după ce a intrat în ţarcul de la o grădină zoologică din Brazilia
Val de reacții după ce un bărbat s-a fotografiat cu o broască țestoasă: „Animalele nu sunt accesorii”

Partenerii noștri

Vizual comunicat_Film Now _Recomandările lunii decembrie (1)

Intră în atmosfera de vacanță cu peliculele Film Now din luna decembrie