Oamenii de știință au demonstrat de curând că există o cale mai simplă de a ajunge la inima felinei preferate, și totul are legătură cu ochii.
Dacă vrei ca pisica ta să te iubească, atunci clipește ușor când o privești. Este versiunea felină a zâmbetului uman, iar acest gest poate asigura o „comunicare pozitivă” între tine și pisica ta, se arată în cel mai recent studiu al cercetătorilor de la universitățile Sussex și Portsmouth.
Clipitul lent este o mișcare a ochilor pe care pisicile o fac destul de des. Acest gest a evoluat ca modalitate a acestor animale de a întrerupe privirea atentă, lungă, care poate fi percepută de alte feline ca o amenințare.
Acesta presupune apropierea lentă genelor, apoi închiderea ochilor pentru doar câteva secunde - exact așa cum se întâmplă cu ochii atunci când zâmbești relaxat.
- Te-ar putea interesa si:
- Motivul pentru care pisicile se strâmbă atunci când miros ceva. Ce este răspunsul Flehmen
- Motivul pentru care un bărbat l-a rugat pe vecinul său să nu-și mai lase pisicile să stea la fereastră: „Îmi e greu să mă concentrez”
- Rasa de pisici care are cea mai mică speranță de viață. Ce trebuie să știi dacă ai ca animal de companie această felină