Descarcă aplicația DIGI TV
Gamora/ Profimedia

Cum e să ai un crocodil ca animal de companie. Un tânăr a povestit experiența sa pe internat: „E ca și cum ai avea un câine”

Gamora/ Profimedia

Jonathan Araiza, în vârstă de 29 de ani, din Mexic, a devenit cunoscut după ce a povestit cum e să ai un crocodil ca animal de companie. Internauții au fost uimiți când au aflat că reptila se comportă exact ca un câine și că poate fi chiar jucăuș. 

Crocodilii și-au format de-a lungul timpului o reputație rea, asta pentru că aspectul lor nu e chiar unul prietenos, să nu mai punem la socoteală faptul că o mulțime de oameni au fost uciși de exemplare din specia lor. Aceste reptile sunt cunocute pentru faptul că sunt agresive și au tendința de a ataca tot ce mișcă în jurul lor, însă, cu toate acestea, Jonathan a demonstrat că aceste animale au și o latură iubitoare. 

Jonathan Araiza și Gamora/ Profimedia

Jonathan Araiza și Gamora/ Profimedia

Citește și: Un bărbat a auzit un zgomot ciudat la ușă, când a deschis-o a fost atacat de un aligator. Cum a ajuns reptila în fața casei sale

Tânărul din Mexic a declarat că Gamora, crocodilul său de companie, se comportă exact ca un câine și că este foarte prietenos. „Am un crocodil ca animal de companie și doarme în patul meu. Iubește îmbrățișările și este liber să cutreiere prin casă după bunul plac”, spune Jonathan. „Își petrece timpul pe fotolii, în dormitorul meu și îi place să urce scările”, adaugă tânărul. 

Există totuși puține cazuri în care crocodilii se pot adapta în captivitate precum Gamora, potrivit lui Jonathan. Gamora este un exemplar foarte docil din specia ei, astfel că, tânărul din Mexic o poate lua cu el peste tot și o poate atinge când vrea. Secretul, spune bărbatul, este să nu fii niciodată nervos. 

Jonathan Araiza și Gamora/ Profimedia

Jonathan Araiza și Gamora/ Profimedia

Jonathan a spus că și-a numit crocodilul Gamora după un personaj dintr-un serial, deoarece atunci când a cumpărat-o, era un „animal mic, verde și agresiv”. „Specia căreia îi aparține este binecunoscută pentru agresivitatea pe care o prezintă în sălbăticie, însă ea e altfel. Caracterul ei i-a permis chiar să ia parte videoclipuri și ședințe foto ca model”.

Citește și: Un aligator, descoperit în stare „letargică” într-un parc din New York

Să ai grijă de un animal de pradă nu este chiar atât de simplu. Gamora trebuie să fie hrănită bine, iar Jonathan știe acest lucru și îi oferă în fiecare zi mese formate din „iepuri, șobolani, carne de vită, pui și crustacee”.  De asemenea, acesta trebuie să țină toată casa la o temperatură constantă, astfel încât reptila să se simtă confortabil. 

„Imediat cum mă trezesc mă duc și verific termostatul să văd dacă temperatura este bună. Apoi merg să curăț filtrul. Pentru că este un animal atât de mare și mănâncă multe oase și grăsimi, filtrul trebuie curățat zilnic. Chiar dacă nu pare, este o reptilă care iubește într-o oarecare măsură atenția”, spune Jonathan. 

Te-ar putea interesa si:
Top 5 rase de câini care nu năpârlesc și nu miros. Recomandările unui dresor cu 30 de ani de experiență
Panică într-un magazin de Crăciun. Un cerb a făcut ravagii printre rafturi și a rămas blocat într-un scaun: „Își căuta sania”
Cum a reacționat un câine când un străin a intrat în casă. Stăpânul patrupedului a fost șocat: „Trebuia să-i arate unde ținem banii”

Partenerii noștri

Câini cu blană albastră, observaţi la Cernobîl/ Foto: Facebook Clean Futures Fund

Misterul câinilor „albaștri” de la Cernobîl, demontat de un om de știință. Explicația surprinzătoare nu are legătură cu...

Imaginile cu câini de un albastru intens, surprinși în Zona de Excludere de la Cernobîl, au făcut...