Comunicat de presă - Meciul istoric dintre Liverpool si Barca a dus Digi Sport 1 in topul audientelor TV.

Cel mai urmarit program TV al serii de marti, 7 mai (22:00 – 24:00), pe segmentul public comercial masculin
• Pentru a doua oara, in ultima luna, Digi Sport 1 devanseaza posturile generaliste la audienta in randul publicului masculin din mediul urban (18 – 49 de ani)
In aceasta seara, de la ora 22:00, pe Digi Sport 1 se va afla a doua finalista a UEFA Champions League, decisa in partida Ajax vs. Tottenham

Partida dintre Liverpool si Barcelona din returul semifinalelor UEFA Champions League, difuzata in direct marti seara, a asezat Digi Sport 1 in topul audientelor. Meciul spectaculos, care a adus “cormoranilor” calificarea in a doua finala consecutiva a Ligii Campionilor, a fost cel mai urmarit program de catre publicul comercial masculin din mediul urban, in intervalul orar 22:00 - 24:00.

Este a doua oara, in ultima luna, cand audienta Digi Sport 1 o depaseste pe cea a televiziunilor generaliste, pe segmentul de public masculin tanar din mediul urban. In medie, aproape 155.000 de barbati au urmarit victoria fabuloasa a lui Liverpool, in mediul urban, iar la nivel national, returul semifinalei UCL a avut, la Digi Sport, aproape 600.000 de telespectatori.

In ciuda absentelor lui Mohamed Salah si Roberto Firmino, echipa lui Jurgen Klopp a reusit performanta istorica de a intoarce rezultatul partidei din tur si a invins cu 4-0 o Barca hipnotizata. In istoria Ligii Campionilor, doar trei echipe au reusit sa mearga mai departe dupa ce au pierdut meciul tur la o diferenta de cel putin trei goluri.
Belgianul Divock Origi a deschis scorul pe Anfield dupa doar sapte minute de joc. Allison a facut un meci mare si i-a salvat pe englezi la suturile lui Messi si Coutinho, apoi a fost providential si in fata lui Jordi Alba, in prelungirile primei reprize. La pauza, antrenorul Jurgen Klopp a facut, probabil, cea mai inspirata schimbare a carierei. L-a introdus pe teren pe Georgino Wijnaldum, iar olandezul a intrat in istorie. In trei minute a egalat, cu o “dubla”, scorul din tur. In minutul 79, Alexander Arnold si Origi i-au inmarmurit pe catalani cu o faza antologica, iar belgianul a marcat pentru 4-0.

Liverpool si Barcelona s-au mai intalnit de trei ori in duble eliminatorii, in cupele europene, iar catalanii au fost eliminati de fiecare data, cel mai recent in sezonul 2006 - 2007 din UEFA Champions League. Barca era detinatoarea trofeului, dar "cormoranii" s-au calificat in sferturi, dupa ce au castigat cu 2-1 pe Camp Nou si au pierdut acasa (0-1).
Digi Sport 1 va difuza in aceasta seara returul celei de-a doua semifinale a UEFA Champions League, care va decide cea de-a doua finalista a ligii. Partida Ajax vs. Tottenham va fi in direct la Digi Sport 1 de la ora 22:00 si va putea fi urmarita de abonatii Digi | RCS & RDS si pe digisport.ro.

Pe langa marile campionate europene, posturile Digi Sport aduc telespectatorilor din Romania cele mai importante competitii de fotbal autohtone, Liga 1, Liga 2 si Cupa Romaniei, dar si cele mai urmarite competitii de tenis, handbal, baschet, volei si Formula 1. Cupele europene, campionatele mondiale si continentale de handbal, Euroliga de baschet, Liga Campionilor la volei si competitiile de Formula 1 se vad la Digi Sport.